*BU ÇALIŞMADA BİR KISMINI ÇEVİRDİĞİM MAKALENİN ORİJİNALİ “NUCLEAR WAR WOULD CAUSE A GLOBAL FAMINE AND KILL BILLIONS, RUTGERS-LED STUDY FINDS” (RUTGERS ÖNDERLİĞİNDEKİ ARAŞTIRMA, NÜKLEER SAVAŞIN KÜRESEL BIR KITLIĞA NEDEN OLABİLECEĞİNİ VE MİLYARLARI ÖLDÜREBİLECEĞİNİ ORTAYA KOYDU) BAŞLIĞIYLA 06 EKIM 2022 TARİHINDE RUTGERS THE STATE UNIVERSITY OF NEW JERSEY RESMI İNTERNET SİTESİNDE YAYINLANMIŞTIR.

En küçük nükleer senaryoda, Hindistan ile Pakistan arasında yaşanabilecek yerel bir savaşta bile, küresel ortalama kalori üretimi, çatışmadan sonraki beş yıl içinde %7 azaldı. Test edilen en büyük savaş senaryosunda (tam ölçekli bir ABD-Rusya nükleer çatışması) küresel ortalama kalori üretimi, savaştan üç ila dört yıl sonra yaklaşık %90 oranında azaldı.

Mahsul düşüşleri, ihracat kısıtlamalarını tetikleyebilecek ve Afrika ile Orta Doğu’daki ithalata bağımlı ülkelerde ciddi aksamalara neden olabilecek, Rusya ve ABD gibi büyük ihracatçı ülkeler de dâhil olmak üzere orta-yüksek enlem ülkelerindeyse en şiddetli biçimde deneyimlenecektir.

Araştırmacılar, bu değişikliklerin küresel gıda pazarlarında ciddi bir bozulmaya neden olacağı sonucuna varıyor. Mahsul veriminde %7’lik bir küresel düşüş bile, 1961’de Gıda ve Tarım Örgütü gözlem kayıtlarının başlangıcından bu yana kaydedilen en büyük anormalliği geride bırakacaktır. En büyük savaş senaryosuna göre, gezegenin %75’inden fazlası iki yıl içinde açlıktan ölecek.

*Kaynak: https://www.rutgers.edu/news/nuclear-war-would-cause-global-famine-and-kill-billions-rutgers-led-study-finds

#küresel ısınma #iklim değişikliği #ali onur şahinoğlu #kuraklık #nükleer #savaş #rusya #ukrayna #abd