*Bu çalışmada bir kısmını çevirdiğim makalenin orijinali Hossain Asgari tarafından kaleme alınmış olup, 24 Aralık 2017 tarihli The Huffington Post’ta yayınlanmıştır.


İsrailli bir bakan yardımcısının, İsrail’in BM ile arasındaki tüm bağları koparmaya ve BM’yi Kudüs’teki ofislerinden tahliyeye çağırması üzerine, İİT (İslam İşbirliği Teşkilatı Örgütü) üyeleri, BM’yi, bu bakanın çağrısına karşılık derhal yaptırımları uygulamaya koymaya çağırmalıdır.

Uzun vadede, İİT ülkeleri, ekonomik yaptırımları Müslüman ülkelerin onuruna uygun bir dış politika aracı olarak değerlendirmeyi düşünmelidirler.Ekonomik büyüklüğü nedeniyle ABD, dünyadaki diğer ülkelerden daha fazla yaptırımda bulunurken, 57 üyeli İİT, ülkelerin Müslüman ülkeleri destekleme politikalarını değiştirmek için etkili bir yaptırımda bulunabilir.
Başkan Trump sık sık güçlü ve kavgacı olanlara hayran olduğunu söyledi.ABD’nin Türkiye-Yemen öncülüğünde BM’nin toplanmasına ve oylama sonucunda elde edilen sonuca tepkisi, İİT’ye ayağa kalkma ve ABD başkanıyla kafa kafaya mücadele etme ve bu süreçte saygı ve hayranlığını kazanma şansı verir.