*BU ÇALIŞMADA BİR KISMINI ÇEVİRDİĞİM MAKALENİN ORİJİNALİ “CLIMATE CHANGE MADE THE 2022 SUMMER DROUGHTS MORE LIKELY” (İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ 2022 YAZ KURAKLIKLARINI DAHA OLASI HALE GETİRDİ) BAŞLIĞIYLA 06 EKIM 2022 TARİHINDE ETS ZURICH İNTERNET SİTESİNDE YAYINLANMIŞTIR.

Araştırmacılar, iklim değişikliğinin neden olduğu yüksek sıcaklıkların, bu yaz Avrupa ve Kuzey Yarımküre’deki toprakları kuruttuğunu kanıtladı.

2022 Kuzey Yarımküre yazı, 24.000’den fazla ısıya bağlı ölümle Avrupa’da şimdiye kadar kaydedilen en sıcak yazlardan biriydi ve Çin ile Kuzey Amerika’nın bazı bölgelerine yoğun ısı dalgaları getirdi. Ortaya çıkan kuraklık, yaygın su kıtlığına, orman yangınlarına ve daha yüksek gıda fiyatlarına yol açan mahsul kayıplarına ve ayrıca elektrik arzı üzerinde etkilere neden oldu.

(…)

Araştırmacılar, insan kaynaklı iklim değişikliğinin Kuzey Yarımküre ekstratropiklerinde tarımsal ve ekolojik kuraklıkları en az 20 kat daha olası hale getirdiğini buldu. Bu yaz yaşanan gibi kuraklık koşullarının bugünün ikliminde yaklaşık 20 yılda bir beklenebileceğini hesapladılar. İnsanlar gezegeni ısıtmamış olsaydı, Kuzey Yarımküre’deki tarımsal kuraklık koşullarının sadece 400 yılda bir veya daha az olması beklenirdi.

Kaynak: https://ethz.ch/en/news-and-events/eth-news/news/2022/10/climate-change-made-the-2022-summer-droughts-more-likely.html

#iklim değişikliği #ali onur şahinoğlu #gündem #kuraklık #tarım