İlk kez alanım dışında bir yazı yazıyorum. Esasen siyasî konuların sayısız uzmanı varken bize bu alanda kalem oynatmak düşmez, ancak beni bu yazıyı yazmaya iten en önemli muharrik unsur, 24, 25 ve 26. dönem AK Parti Artvin milletvekilliği yapan Sayın Dr. İsrafil KIŞLA ve hâlihazırdaki vekil Sayın E. Erkan BALTA’nın siyasetteki örnek duruşları ve getirdikleri yepyeni soluk.
Sayın KIŞLA, vekil olduğu dönem içinde çalışkanlığı, samimiyeti, memleketine yaptığı sayısız hizmetleri ve sözde değil özde halkın içinden birisi olmasıyla ön plana çıktı. Yaklaşık 7 yıllık vekilliği boyunca diyebilirim ki, meclisten daha çok memleketi Artvin’de zamanını geçirdi. Halkla bütünleşen, sevinç ve üzüntülerinde onlarla beraber olan ender bir vekil portresi çizdi. Yazımda Sayın KIŞLA’nın hizmetleri ve başarılarından değil, onun siyasî duruşu ve örnekliğinden söz edeceğim. Özellikle de yeni vekil Sayın Erkan BALTA ile beraber muazzam duşlarından. Zira halef selef olan ikili arasındaki samimi ilişki ve özverili duruş, siyasette ender gözüken türden.

Siyaset genelde rakibi zayıflatıp bir adım öne geçme üzerine kurulu diye telakki edilir. Oysa Sayın KIŞLA ve yeni vekil Erkan BALTA, bu anlayışın çok çok dışında bir örneklik sergilediler ve tertemiz siyaset yapılabildiğini dost düşman herkese göstermiş oldular. Örneğin seçim sürecindeyken hizmetleriyle taraflı tarafsız her Artvinli’nin takdirini kazanan Sayın KIŞLA, “adayım” dediği zaman önünde hiçbir engel bulunmadığı ve en güçlü olduğu dönemde tamamen kendi iradesi ve isteğiyle “aday değilim” dedi ve kararını uygulayarak yakın mesai arkadaşı/dostu Sayın BALTA’nın milletvekilliğine giden yolunun önünü açmış oldu. Hiç kuşku yok ki, bu tutum alışık olmadık bir karardı ve eşinde ender rastlanır örnekti. Ancak aynı zamanda siyaset arenasında görülmesi gereken bir tabloydu.

Üstelik Sayın KIŞLA bu kararını henüz seçim meselelerinin hiç gündemde olmadığı bir dönemde dile getirmiş, seçim süreci gelip çatınca da bizzat uygulamıştır. Böylece gücünün zirvesinde olduğu dönemde aday olmayarak hem büyük bir erdem sergilemiş hem de kendisi gibi yıllarca İl Başkanlığı yaparak Artvin’e hizmet edip büyük başarılara imza atmış olan Sayın Erkan BALTA’nın önünü açmış oldu. Türk siyasi hayatında buna benzer bir örnek var mı bilmiyorum, ama böyle bir tutum sergileyecek insan sayısının neslinin tükendiğini rahatlıkla söyleyebilirim.

Her iki ismin siyasette sergiledikleri tutum bunula sınırlı değil. Onlar aynı zamanda tertemiz siyaset yapılabileceğini ve sadece ülkeye/halka hizmet anlayışıyla yürütülebileceğini de göstermiş oldular. Seçim öncesinde memleketimdeydim. Birçok insanla temasım oldu. Böylesi dönemlerde siyasiler hakkında ileri geri konuşmalar yapılır, dedikodular dolaşır, ancak ne Sayın KIŞLA ne de şimdiki vekilimiz Sayın Erkan BALTA hakkında kirli pazarlıklar veya akçalı işlere bulaştıkları yönünde bir tek imadan bile söz edilmedi. Kanımca bir insanın ve özellikle de bir siyasînin elde edeceği en büyük sermaye/zenginlik bu olsa gerektir.

Dikkat edilirse Artvin büyük yatırımların yapıldığı/devam ettiği bir şehir. Halihazırda biten ve devam eden barajlar var. Cerattepe’deki altın madeni ve Murgul’daki bakır cevheri halen aktif olarak devam ediyor. Baraj nedeniyle bizzat Sayın BALTA’nın memleketi Yusufeli ilçesi yeniden kuruluyor. Bütün bunlar aynı zamanda ihale takibi, dünyalık menfaat elde etmeye yönelik müsait alanlar. Ancak her iki siyasinin bu bağlamda zerre miktarı isimlerinin dedikodulara malzeme yapılmaması, son derece anlamlı ve önemli. Zaten halka o güveni verdikleri için yıllar yılı Sol’un kalesi gibi görülen Artvin’de adeta devrim gerçekleşti ve Sayın KIŞLA ve Sayın BALTA ile beraber AKP açık ara birinci parti konumuna geldi.

Sayın KIŞLA, yaklaşık yedi yıllık vekilliği döneminde yaptığı büyük hizmetler, sergilediği şeffaf tutum, temiz siyaset anlayışı ve halkla iç içe bir vekil portresi çizmekle hemşerilerinin hem gönlünü kazandı hem de dualarını aldı. Onun bıraktığı yerden bayrağı devralan Sayın Erkan BALTA şimdi aynı dinamiklikle hizmetlerine devam etmekte. Kuşkusuz her iki isim Artvin ve Artvinli için büyük bir değer. Yakinen tanıdığım Sayın BALTA, üzerine aldığı bu ağır yükü layıkıyla yerine getirecek potansiyele ve özveriye sahip tertemiz bir siyasi portre. Kendisine kolaylıklar diliyorum. Her iki güzide ismin geçmişteki başarıları bundan sonraki yol haritalarının en önemli tanığı. Şüphesiz bu gaye ile çalışan çok sayıda hizmet eri siyasî vardır, ancak bir Artvinli olarak Sayın KIŞLA ve Sayın BALTA’nın bu yönlerinin bilinmesini hakkın teslimi olarak gördüğüm için yazmam gerektiğini düşündüm ve iki güzide isim üzerinden maksadımı anlatmaya çalıştım. Ne mutlu, ihtiraslardan ve dünyevi çıkarlardan uzak, tertemiz bir duruş sergileyip halkına/ülkesine hizmet edenlere.