*BU ÇALIŞMADA BİR KISMINI ÇEVİRDİĞİM MAKALENİN ORİJİNALİ “WHEN WILL THE WAR IN UKRAINE END? AND HOW?” (UKRAYNA’DAKI SAVAŞ NE ZAMAN BITECEK? VE NASIL?) BAŞLIĞIYLA, 05 EKİM 2022 TARİHİNDE ROCHESTER UNİVERSİTY NEWS CENTER’DA YAYINLANMIŞTIR.

Rochester Üniversitesi’nde siyaset bilimi profesörü olan Hein Goemans, uluslararası çatışmalar (nasıl başladıkları ve nasıl bitebilecekleri) konusunda uzmandır.

Kendisi, Rus birliklerinin kuzeydoğu Ukrayna’dan aceleyle çekilmesinin, savaşın son aşamasına işaret etmediğini söyledi. Savaş ve Ceza: Savaşın Sonlandırılmasının Nedenleri ve Birinci Dünya Savaşı (Princeton University Press, 2000) kitabının yazarı ve Liderler ve Uluslararası Çatışma (Cambridge University Press, 2011) kitabının yazarlarından biri olan Goemans, “Çoğu insan bir taraf muharebeyi veya çatışmayı kazanırsa barışın daha olası olduğuna inanıyor” diyor.

Ama bu doğru değil. “Seninle savaşırken başarısız olursam -ancak bir sonraki savaşın benim için daha iyi geçmesi umudundaysam- o zaman savaş hedeflerimi değiştirmeyeceğim. Ancak beklenmedik bir şey olursa beklentilerimi ve stratejimi değiştiririm.”

Aynı şekilde, Goemans’a göre, Putin’in işgal altındaki topraklarda yaptığı sahte referandumlar ve ateşkes çağrıları barışı artık daha olası kılmıyor. “Ukraynalıların veya Batı’nın kabul edemeyeceği bir anlaşma önerecek ve Ukraynalılar da onun kabul edemeyeceği bir anlaşma teklif edecekler.

Kaynak: https://www.rochester.edu/newscenter/when-will-the-war-in-ukraine-end-536402/

#ukrayna #savaş #rusya #ali onur şahinoğlu #dünya